> سوابق اجرایی > پروژه های شاخص > مطالعات مرحله اول شبکه آبیاری و زهکشی اراضی سد میدانک و دره سیب

مطالعات مرحله اول شبکه آبیاری و زهکشی اراضی سد میدانک و دره سیب

توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده
توضیحات برای عکس ثبت نشده

کارفرما: شرکت آب منطقه ای اصفهان

تاریخ شروع قرارداد: ۸۵/۱۲/۰۱


شرح مختصر:

استان اصفهان یکی از استانهای مرکزی ایران می‌باشد و شهرستان فریدونشهر در غرب این استان واقع گشته است. دو روستای میدانک پایین و قلعه سرخ در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان فریدونشهر واقع شده است. دسترسی به اراضی کشاورزی این دو روستا از طریق جاده آسفالت فریدونشهر - میدانک - قلعه سرخ امکان پذیر می‌باشد. اراضی دو روستا از نظر مختصات جغرافیایی UTM بین ۴۲۱۰۰۰ تا ۴۲۹۰۰۰ طول جغرافیایی و ۳۶۱۹۰۰۰ تا ۳۶۲۹۰۰۰ عرض جغرافیایی قرار گرفته‌اند. در ضمن محل سد میدانک پایین، بر روی رودخانه دره دراز، واقع در ۲/۵ کیلومتری بالادست روستای میدانک پایین و سد دره سیب، بر روی رودخانه قلاسرخ، در ۲/۵ کیلومتری بالادست روستای قلعه سرخ پیش‌بینی شده است.
هدف از انجام این مطالعات طراحی شبکه آبیاری اراضی روستاهای میدانک پایین و قلعه سرخ و مشروب نمودن اراضی موجود و قابل توسعه این روستاها می‌باشد. اراضی کشاورزی این منطقه دارای مساحت ۱۵۵۰ هکتار بوده که ۹۷۰ هکتار متعلق به اهالی روستای قلعه‌سرخ و ۵۸۰ هکتار در تملک اهالی روستای میدانک می‌باشد.
سد میدانک بر روی رودخانه دره دراز که در نزدیکی روستای میدانک قرار دارد، احداث می‌گردد و اهالی روستای میدانک حقابه بران اصلی این رودخانه می‌باشند. از آنجا که اراضی قابل توسعه میدانک از نظر کیفیت خاک، عمق و جنس خاک، توپوگرافی و وضعیت عمومی نسبت به اراضی روستای قلعه سرخ در وضعیت نامناسب تری قرار دارد و به منظور جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات اجتماعی ناشی از تخصیص آب رودخانه دره دراز به اراضی روستای قلعه سرخ و نیز آبیاری زمین‌هایی با کیفیت بهتر و نیز عدم امکان ساخت هم زمان دو سد میدانک و دره سیب، در این گزینه خط انتقال آب طوری طراحی گشته است که حدود ۱۰۳۵ هکتار از اراضی پایاب سد میدانک را تحت پوشش قرار دهد که این اراضی می‌تواند در بین ۱۲۷۰ هکتار اراضی مرغوب متغیر در نظر گرفته شود. بدیهی است که حجم آب قابل استحصال سد، برای آبیاری ۱۲۷۰ هکتار از محدوده اراضی کافی نمی‌باشد، لذا برای قسمت‌های نامرغوب میدانک امکان تخصیص آب در خط انتقال دیده شده تا در صورتی که کشاورزان منطقه طرح سیستم آبیاری تحت فشار و یکپارچه¬ایی را در منطقه اجرا نمودند آب به اراضی آنها تخصیص یافته و در غیر این صورت آب به پایین دست انتقال یافته و زمین‌هایی با کیفیت بهتر را مشروب سازد.
آبگیری از سد میدانک با لوله جی-آر-پی به قطر ۱ متر آغاز گشته و تا نقطه A که اولین آبگیر اراضی می‌باشد، ادامه می‌یابد. در نقطه A ، خط انتقال AJ از خط لوله اصلی آبگیری نموده و چهار بلوک J۱, J۲, K, L را آبیاری می‌نماید. روش آبیاری در نظر گرفته شده برای بلوک K, L قطره‌ای و برای بلوک J۱, J۲ بارانی می‌باشد. برای انتقال آب از خط انتقال اصلی به این چهار بلوک باید در نقطه A آب مورد نیاز حدود ۹۰ متر پمپاژ گشته تا بر اراضی کشاورزی این محدوده سوار شود.
بلوک A۲ نیز از این نقطه آبگیری نموده و از آنجا که بلوک A۲ نیز حدود ۶۰ متر از خط انتقال در نقطه A بالاتر است آب برای سوار شدن بر اراضی این محدوده نیاز به پمپاژ دارد. روش آبیاری این بلوک نیز قطره ای می‌باشد. پس از مشروب نمودن این ۵ بلوک خط انتقال اصلی ادامه یافته و تا نقطه B ادامه می‌یابد. در نقطه B سه بلوک B۳, B۲, B۱ به مساحت ۱۶۵ ، ۱۰۰و ۸۰ را با لوله ایی به قطر ۱ متر مشروب می‌نماید، آبیاری بلوک B۲, B۱ بارانی و آبیاری بلوک B۳ قطره ای می‌باشد. با ادامه خط انتقال در نقطه C آبگیری دو بلوک C۲, C۱ به مساحت ۱۰۰ و ۸۰ هکتار با لوله‌ای به قطر۰/۷ متر انجام می‌پذیرد. روش آبیاری در نظر گرفته شده در این روش بارانی است. در نقطه D، بلوک D با مساحت ۱۰۰ هکتار از خط انتقال آبگیری نموده و خط لوله با عبور از رودخانه قلاسرخ اراضی سمت چپ این رودخانه را که در ۴ بلوک F۱، F۲، E۱ و E۲ به مساحت ۸۵، ۵۰، ۹۰ و ۴۰ هکتار را آبیاری می‌نماید. روش آبیاری در نظر گرفته شده برای بلوک‌های F۱، F۲، E۱ ، E۲ وD بارانی است.

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت مهندسین مشاور جامع کار سپاهان است.